Kalkomania ceramiczna

Kalkomania ceramiczna

Proces zdobienia kubków reklamowych za pomocą kalkomanii ceramicznej składa się z kilku etapów. Najpierw należy wykonać wydruk kalkomanii ceramicznej. Następnie wydrukowany wzór w postaci naklejki wodnej jest przyklejany do odpowiedniego gadżetu reklamowego, którym może być kubek, kufel, szklanka, talerza, filiżanka lub spodek. Na koniec wyrób ceramiczny jest wypalany w odpowiednio dobranej temperaturze, w zależności od materiału z którego wykonany jest zdobiony wyrób ceramiczny. Inna temperatura wymagana jest dla kalkomanii ceramicznej, a inna dla kalkomanii szklarskiej.

Do głównych zalet zdobienia przy pomocy kalkomanii ceramicznej należy możliwość zdobienia dowolnych powierzchni, zarówno wklęsłych jak i wypukłych. Można także wykonywać zdobienia całych powierzchni wyrobów ceramicznych. Kalkomanię można wykleić na uchu kubka, pod uchem lub wewnątrz kubka. Jedynym ograniczeniem są tylko umiejętności i doświadczenie osoby klejącej kalkomanię. Na jednym arkuszu można przygotować kilka rożnych wzorów do naniesienia na różne podłoża, co wpływa na obniżenie kosztów. Można wykonywać zdobienia błyszczącym złotem lub platyną, wykonywać dekoracje brokatowe, reliefowe i interferencyjne. Można także imitować piaskowanie. Kalkomania może być przechowywana nawet do 2 lat. Umożliwia wyjątkowo dokładne spasowanie kolejnych kolorów, dzięki czemu można wykonywać wydruki wielokolorowe bez ograniczeń ilości kolorów.

Do wad tej technologii należy trudność zautomatyzowania procesu wyklejania, ponieważ wyklejanie kalkomanii jest wykonywane ręcznie. Z ręcznego wyklejania wynikają też różnice w umiejscowieniu poszczególnych dekoracji na ceramice.